یکی از بزرگ‌ترین پرچم‌های اهتزاز دنیا روی یکی از تپه‌های تهران بالا رفته است؛ پرچمی که در ارتفاع ۲۱۰ متری از زمین قرار دارد و هر چند وقت یک بار برای شست‌وشو و تعمیر پایین آورده می‌شود و دوباره به وسیله یک جرثقیل نصب می‌شود.

این پرچم آنقدر سنگین است که اگر زمان وزیدن باد شدید کنار میله آن بایستید به نظر می‌آید یک هلیکوپتر بالای سر شما پرواز می‌کند، اما هر کسی نمی‌تواند در کنار این میله قرار بگیرد، زیرا این پرچم روی برجی قرار گرفته که بالا رفتن از آن حدود ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و ورود به آن برای عموم آزاد نیست!

برج پرچم روی یکی از مرتفع‌ترین تپه‌های اراضی عباس‌آباد تهران ساخته شده است. این برجِ بزرگ‌ترین پرچم جمهوری اسلامی ایران است که نخستین بار در هفته دفاع مقدس در سال ۱۳۹۱ روی آن به اهتزاز درآمد. طول پایه این پرچم ۱۴۷ متر و با احتساب ارتفاع تپه، ۲۱۰ متر از بستر اصلی بوستان است.

نیرو‌های خدماتی این برج به طور مرتب با اداره هواشناسی در ارتباطند و زمانی که شدت باد افزایش پیدا می‌کند، برای آنکه پرچم آسیب کمتری ببیند به صورت نیم‌افراشته در می‌آید. دو پرچم ایران و یک پرچم مناسب ماه محرم و صفر برای این برج دوخته شده که مناسب با ایام متفاوت به اهتزار درمی‌آیند. تولید هر کدام از این پرچم‌ها حدود یک ماه زمان برده است؛ پرچم‌هایی که سنگین هستند و برای جابه‌جایی آن‌ها در کارگاه به فضای زیادی نیاز است و چهار نیرو به صورت دائم باید روی آن کار کنند.

البته لازم به ذکر است در این میان کشور ایران نیز در زمینه ساخت بزرگ‌ترین پرچم‌ها از غافله جا نمانده است و تلاش کرد تا با ساخت پرچمی بزرگ در کشور، خاورمیانه و جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد. به طوری که سال ۹۱ بزرگ‌ترین پرچم ایران در بوستان طالقانی در اراضی عباس آباد در ارتفاع ۱۵۰ متری نصب شده است. پرچمی که ۴۲ در ۲۴ متر است که مساحت آن به هزار متر مربع می‌رسد و هر سال با فرارسیدن روزهای محرم و صفر جای خود را به پرچمی سیاه‌رنگ با همین مساحت می‌دهد و به منظور استقبال از محرم به اهتزاز در می‌آید. این دو پرچم به عنوان سومین پرچم بزرگ جهان و نخستین پرچم  ایران شناخته می‌شود و تقریبا از هر نقطه تهران اگر هوا آلوده نباشد و نسیمی در حال وزیدن باشد به چشم خواهد آمد.

شرکت جهان پرچم نشان تولید کننده انواع پرچم اهتزاز در خدمت شما هستیم. برای سفارش از باکس زیر اقدام کنید.