پرچم معروف به اهتزاز چیست ؟

پرچم اهتزاز در قدیم به پارچه ­ای که از موی نوعی گاوکوهی برگرفته شده بود و در جنگ­ها بر درفش یا نیزه بسته می­شد «درفش» می‌گفتند که آن هم از فعل «دِرَفشیدن» یا «دِرُوْشیدن» به معنای «نوعی لرزیدن» گرفته شده است. و نیز علم و بیرق نیز برابر نهاد عربی پرچم و درفش هستند که در زبان فارسی وارد شده­ اند.

کاربرد و اهمیت   پرچم اهتزاز ایران چیست؟

پرچم اهتزاز ایران ، یکی از انواع پرچم های کاربردی در ایران است که عموما برای سطح شهر ، جشن ها و اعیاد ، مناسبت­های مذهبی ، ورزشگاه­ها ، مجموعه­های دولتی ، نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و محل اقامت مسئولین دولتی در خارج از کشور ، محل برگزاری کنفرانس های دولتی و بین المللی و … از پرچم اهتزاز استفاده می­شود .  پارچه پرچم اهتزاز ایران از جنس ساتن بوده و  ضخامت آن بستگی به اندازه پرچم و بزرگی آن دارد . از آن­جایی که پرچم اهتزاز در معرض دائم نورخورشید ، باد ، آب و خاک است از نظر نوع پارچه انتخابی نیز دارای اهمیت بسیار است .

چاپ پرچم اهتزاز

چاپ پرچمهای اهتزاز به اشکال پرچم بادبانی و پرچم ساحلی  که دارای پایه ها و طرح­های متفاوت می باشد بوده ، و نیز  پرچم اهتزاز به صورت افقی و عمودی در طیف متفاوتی از نظر نوع چاپ ، ابعاد ، جنس پارچه، رنگ و … تولید می­گردند .

نمونه کار ها