پرچم‌ کشور ها | هر کدام از پرچم های جهان به چه معناست ، یک پرچم نشان می‌دهند که ما به یک جامعه، سازمان یا ملت تعلق و عقاید، اهداف، قوانین و مقررات مشترک داریم.

پرچم ها نمادهای ملی هستند که در نگاه اول پرچم هر کشوری ترکیبی از دو یا سه رنگ و طرح‌های متفاوت است و گاهی هم علامت یا شعار دارد اما دقیق‌تر که شویم، این پرچم‌ها بیانگر تاریخ مبارزات و ارزش‌های یک ملت و قوم هستند.

بیایید با هم نگاهی بیندازیم به ۲۵ مشهورترین پرچم کشورها و معنی این پرچم ها که بسیار جالب و خواندنی هستند

قبل از خواندن معنی پرچم کشورها، دانش خود را محک بزنید و سعی کنید حدس بزنید مفهوم آن پرچم چیست.

۱. انگلستان

این صلیب‌های متقاطع ترکیبی از نشانه‌های قدیسین محافظ انگلیس، ولز و اسکاتلند است. خود انگلیسی‌ها اصطلاحا به پرچمشان Union Jack می‌گویند. گفته می‌شود پرچم انگلیس یکی از قدیمی‌ترین پرچم‌های ملی جهان است و قدمتش به سال ۱۸۰۱ بازمی‌گردد.

معنی پرچم انگلیس

۲. معنی پرچم کشورها: اتریش

معنی پرچم کشورها

۳. آروبا

در مورد پرچم کشور آروبا حرف و سخن زیاد است. بعضی می‌گویند ستاره چهارپر آن نشانی از چهار زبان این جزیره (زبان محلی پاپیامنتو، اسپانیولی، انگلیسی و هلندی) است. رنگ آبی زمینه آن بیشتر گفته می‌شود نماد دریا و آسمان است و نوارهای زردش از صنعت طلای آروبا الهام گرفته شده. البته برخی دیگر می‌گویند زرد نشانه آزادی و فراوانی نعمت است.

۴. بنگلادش

شاید متوجه شده باشید که دایره قرمز دقیقا در مرکز پرچم قرار ندارد. علتش آن است که هنگام اهتزاز بیرق، در مرکز دیده شود. سبز زمینه سمبل کشور بنگلادش و زیست‌بوم سبز آن و طراوت مردمش است. اما قرمز نماد شفق و خورشید در حال طلوع و قربانی‌هایی است که مردم بنگلادش در راه وطن داده‌اند.

معنی پرچم بنگلادش

۵. اتیوپی

کشور اتیوپی نخستین کشور افریقایی است که استقلال خود را به‌دست آورد. برای همین پرچم خود را به رنگ‌های معروف پان آفریکن یعنی قرمز، زرد و سبز آراسته. این رنگ‌ها امروزه نماد افریقای آزاد و متحد است.

معنی پرچم اتیوپی

۶.معنی پرچم کشورها؛ مالزی

از روی پرچم مالزی مشهود است که تاریخش با نام انگلستان آمیخته است. مربع آبی سمت چپ بالای پرچم اساسا اشاره به همین ارتباط دارد. ۱۴ نوار روی آن هم نماد ۱۳ ایالت به علاوه منطقه فدرال کوالالامپور است.

معنی پرچم مالزی

۷. نیجریه

رنگ سبز پرچم نیجریه نماد طبیعت سبز آن و صنعت کشاورزی این کشور است. و رنگ سفید این پرچم بیانگر صلح دوستی مردم این سرزمین محسوب می‌شود.

معنی پرچم کشورها

۸. کانادا

هرچند پرچم کانادا به پرچم افرا برگ معروف است، اما در واقع این نماد برگ تا سال‌ها وجود نداشت تا اینکه لستر پیرسون، نخست وزیر کانادا، در میانه جنگ جهانی اول وقتی متوجه شد بسیاری از رزمندگان یک برگ افرا روی نشان نظامی خود دارند، درخواست اضافه شدن آن را کرد.

معنی پرچم کانادا

۹. دانمارک

اینطور که گفته می‌شود پرچم دانمارک قدیمی‌ترین پرچم ملی جهان است. صلیب سفید نماد مسیحیت است. در این باره افسانه‌ای وجود دارد که می‌گوید درست در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۲۱۹، وقتی شاه والدمار دوم در جنگ استونیایی‌ها را شکست داد، این پرچم از آسمان افتاد!

معنی پرچم دانمارک

۱۰. میانمار (برمه)

هرچند این کشور دو بار تغییر نام داده، اما پرچم آن دست نخورده باقی مانده است. آبی نماد صلح و پایداری، قرمز نماد دلاوری و سفید نماد افتخار است. چرخ دندانه‌دار و خوشه‌های گندم هم معرف صنعت کشاورزی برمه و کارگرانش است.

معنی پرچم میانمار

۱۱. ایالات متحده امریکا

پرچم امریکا گاه به اسامی «شکوه ماندگار» یا «ستاره‌ها و نوارها» هم شناخته می‌شود. وجه تسمیه عنوان دوم ۱۳ نوار به نشانه ۱۳ جامعه کهن امریکا و ۵۰ ستاره به نشانه ۵۰ ایالت این کشور است.

معنی پرچم کشورها

۱۲. فرانسه

سه رنگ قرمز، سفید و آبی سه گانه پرچم فرانسه هستند. این سه رنگ از لباس شاه لوییز شانزدهم در حالی که در پاریس در حال هدایت یک گردهمایی انقلابی بود، برگرفته شده است.

 

۱۳ یونان

پرچم این کشور از قدیم الایام به همین صورت بوده است؛ فقط ابعاد نوارهای آبی آن از زمان انقلاب یونانی‌ها علیه عثمانی‌های ترک چندین بار تغییر کرده است.

معنی پرچم یونان
 

۱۴. معنی پرچم کشورها؛ افریقای جنوبی

رنگ‌های پرچم افریقای جنوبی رسما مفهومی ندارند ولی سبز، مشکی و قرمز برگرفته از رنگ‌های حزب سیاسی نلسون ماندلا، کنگره ملی افریقا، و جمهوری‌خواهان سابق بوئری هستند. حالت Y شکل پرچم به اتحاد فرهنگی ملت افریقای جنوبی اشاره دارد.

معنی پرچم آفریقای جنوبی

۱۵. آنتیگوا و باربودا

پرچم آنتیگوا و باربودا یکی از منحصر به فردترین و خاص‌ترین پرچم‌ها محسوب می‌شود، در واقع به وسیله یک معلم هنر دبیرستان طراحی شده است. خورشید نشانه آغاز عصری جدید پس از کسب استقلال است، قرمز معرف انرژی مردم و رنگ آبی نشانه امید.

معنی پرچم آنتیگوا و باربودا

۱۶. غنا

پرچم غنا هم مانند اتیوپی حاوی سه رنگ پان آفریکن یعنی قرمز، زرد و سبز است. به علاوه رنگ سیاه که امروزه در پرچم اغلب کشورهای افریقایی دیده می‌شود و سمبل مردم قاره سیاه و آزادی‌شان است.

معنی پرچم کشورها

۱۷. آلمان

هرچند که رنگ‌های قرمز، سیاه و طلایی از قرون وسطی نشانه دولت آلمان بودند، رنگ‌های کنونی این پرچم معرف رزم‌آورانی هستند که قرن نوزدهم در جنگ‌های ناپلئونی برای آلمان جنگیدند.

معنی پرچم آلمان

۱۸. استرالیا

یک زمانی همه کشورهای تحت نظر ملکه انگلیس موظف بودند در پرچم‌شان از نماد انگلیس استفاده کنند. پرچم استرالیا هم از این امر مستثنا نیست. ستاره‌ هفت‌پر نشانگر ۶ ایالت استرالیا به علاوه یک پر برای مستعمرات است. دیگر ستاره‌ها اشاره دارد به صورت فلکی صلیب جنوبی که از همه جای استرالیا قابل رویت می‌باشد.

معنی پرچم کشورها

۱۹. بوتسوانا

رنگ‌های پرچم بوتسوانا برگرفته از نشان دولتی این کشور است. آبی سمبل آب (روی نشان دولتی چنین نوشته شده: بگذار ببارد) و سیاه و سفید نماد تطابق نژادی است. نوارها هم ملهم از حیوان ملی این کشور، گورخر است.

معنی پرچم بوتسوانا

۲۰. ویتنام

رنگ قرمز پرچم ویتنام نماد خونی است که ریخته شد تا کشور استقلال خود را به‌دست آورد. ستاره پنج پر هم اشاره دارد به اتحاد کارگران، سربازان، دهقانان، جوانان و روشنفکران که با هم برای ساخت جامعه سوسالیستی تلاش می‌کنند.

معنی پرچم ویتنام

۲۱.  معنی پرچم کشورها؛ باهاما

نوارهای آبی روی این پرچم به سواحل شنی ۷۰۰ جزیره باهاما اشاره دارد. آبی به آب و مثلث سیاه به مردم باهاما که به سوی هدفشان در جهت توسعه زمین و دریا در حرکتند.

معنی پرچم باهاما

۲۲. پاراگوئه

این پرچم یکی از چندین مواردی است که از پرچم فرانسه الگو گرفته است. رنگ‌های آن سمبل آزادگی و استقلال هستند. آرم وسط پرچم اشاره دارد به ۱۴ می‌۱۸۱۱، تاریخ استقلال رسمی کشور پاراگوئه.

معنی پرچم پاراگوئه

۲۳. چاد و رومانی

عجیب است؛ ولی با اینکه این دو کشور در دو قاره مختلف واقع شده‌اند و هیچ سنخیت جغرافیایی و فرهنگی با هم ندارند، ولی پرچمشان دقیقا مانند هم است!

پرچم چاد و رومانی

۲۴.  معنی پرچم کشورها؛ هندوستان

هندی‌ها به پرچم‌شان – که سال ۱۹۳۱ ابداع شد – می‌گویند «تیرانگا» که در زبان هندی به معنای سه رنگ می‌باشد. نوارهای این پرچم نماد دو جامعه اصلی هند هستند. سبز، مسلمانان و نارنجی، هندوها. نوار سفید بیانگر آرزوی صلح و صفا بین این دو گروه است. گرچه طی زمان تفاسیر متفاوتی از این رنگ‌ها شده. چرخ وسط پرچم ۲۴ پره دارد که تصور می‌شود هر یک اشاره به یک ساعت از شبانه‌روز دارد.

معنی پرچم کشورها

۲۵. ایران

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ پرچم و نشان رسمی این کشور نیز تغییر یافت. طبق اصل هجدهم قانون اساسی پرچم به ترتیب از سه رنگ : سبز، سفید و سرخ تشکیل شده است ، که با علامت  مخصوص جمهوری اسلامی و شعار ( الله اکبر) مزین شده است.

در ترکیب پرچم ایران در نظام جمهوری اسلامی، کلمه توحید به معنای ( لا اله الا الله ) آمده است.

رنگ سبز پرچم ایران، نشانه آبادانی است. همچنین این رنگ نشانه دین مبین اسلام است دین ۹۹٪ مردم ایران.

رنگ سفید پرچم، بیانگر صلح طلبی ایران و رنگ قرمز، نشانه صلابت و پایداری ملت ایران در برابر تجاوزکاران و ستمکاران است.

برای دیدن کامل تاریخچه پرچم ایران کلیک کنید

۲۶. افغانستان

پرچم افغانستان که به رسمیت بین‌المللی شناخته شده، از سه رنگ سیاه، سرخ و سبز با نشان ملی سفید رنگ استفاده می‌کند. رنگ سیاه نشان‌دهنده مشکلات تاریخی قرن  نوزدهم میلادی به عنوان یک دولت تحت‌الحمایه بریتانیا است، رنگ سرخ نشان‌دهنده  خون کسانی است که برای استقلال مبارزه کردند (به‌طور خاص پیمان صلح افغانستان و انگلستان در ۱۹۱۹) و رنگ سبز نشان‌دهنده  امید و رفاه برای آینده است.

پرچم افغانستان

از مقاله پرچم‌ کشور ها | هر کدام از پرچم های جهان به چه معناست لذت بردید؟

جالب اینجاست که شرکت ما یعنی جهان پرچم نشان خدمات فروش انواع پرچم از جمله چاپ پرچم های جهان را انجام میدهد و آماده همکاری با تمامی ارگان ها است